Podnos s mozaikou

Ozdobte podnos originálnou mozaikou

Ozdobte podnos originálnou mozaikou

Materiál:

•  Mozaikové kamienky  v rôznych farbách,
•  lepidlo na  kamienky, tmel a cement na mozaiku,
•  drevený podnos

POSTUP

1. Farebný návrh ornamentu nakreslíme pastelkami na papier rovnakého rozmeru ako je podnos  1:1. Návrh prekopírujeme na drevené dno podnosu.
2. Čiary môžeme ešte zvýrazniť.
3. Lepidlom natrieme menší kúsok a začneme ukladať mozaikové kamienky. Začneme ukladať pozdĺž steny podnosu a medzi kockami vždy necháme medzeru na špárovanie.
4. Ak máme menšie miesto, kde nám kocka nevôjde, uštipneme ju. Každá kocka má vzadu žliabok, ktorý pomôže deleniu kocky.
5. Mozaiku kladieme podľa vzoru.
  6. Štvorčeky mozaiky môžeme obohatiť aj úlomkami z rozbitého taniera.
7. Úlomkami doplníme štvorčeky, hlavne tie plochy, kde je rovnaká farba.  Po zaschnutí lepidla cca 1 hod. môžeme špárovať.
8. Cement na mozaiku (tmel) zmiešame s vodou 2 diely cementu a 1 diel vody (alebo podľa druhu cementu). Môže byť hustejší. Cca 1 hodinu môžeme s tmelom pracovať. Potom stuhne.
9. Steny podnosu oblepíme papierovou páskou, aby sme ich nezašpinili tmelom.  Skontrolujeme, či všetky kocky držia, aj malé úlomky. Začneme nanášať špachtlou alebo nožom tmel a stierkou na koláče môžeme zatierať špáry.
10. Keď tmel zaschne (cca po 1hod.) zotrieme zbytok vlhkou hubkou, handričkou a tak aj zahladíme špáry. Po úplnom zatvrdnutí mozaiku vyleštíme octovou vodou.

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/bydleni/rekonstrukce/141030-ozdobte-podnos-originalni-mozaikou.html

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie