Návod na drôtovanie

Čo potrebujeme:

Drôtiky rôznej hrúbky, na obrysy používam 0,8 mm, na výplety 0,2 mm, klieštiky, hlavne štípacie a okrúhle, korálky 0,2 mm rokajl, kamienky podľa potreby. A hlavne veľa trpezlivosti a dobrý zrak.

 

 

 

Tu je pár návodov:

 

1. TECHNIKA ŠITEJ KRAJKY

Typ výpletu je vhodný na džbány, gule, kraslice, opletanie kamienkov, nádoby s rozdielnym priemerom. Oblúčiky sa dajú násobiť aj uberať, rôzne kombinovať a tým vznikajú nové a nové vzory. Na prvý rad použijeme buď pomocný drôtik alebo využijeme priamo časť pracovného drôtu. Obtočíme okolo nádoby nad rozšírenou časťou.

Druhý rad začneme buď tým, že prevlečieme pracovný drôt, pridržíme palcom miesto kríženia a začneme robiť slučky (oblúčiky) podľa nákresu, alebo v prípade práce s jedným drôtom urobíme uzol a pokračujeme ďalej podľa nákresu (drôtikom zhora podoberieme prvý rad a prevlečieme vzniknutým oblúčkom von). Palcom ľavej ruky udržujeme pri práci pleteninu na ploche a pomáhame si pravým ukazovákom pri uťahovaní slučiek do požadovanej veľkosti. Ďalej pokračujeme do požadovaného počtu slučiek a voľne naviažeme tretí rad.

 

 

Iné varianty pletenia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. OPLETANIE KAMIENKOV, KRASLÍC, KORÁLOK

Pre odrôtovanie kamienkov a kraslíc najčastejšie používam začiatok "z uzlíku". Na konci drôtika uviažeme obyčajný uzol, ale nedoťahujeme. Do vniknutého očka začneme drôtovať, ako je popísane hore alebo podľa obrázkov.

 

 

Začíname malým počtom slučiek a postupne pridávame (viac slučiek do jedného oblúčika), alebo hneď od začiatku veľkým počtom očiek. Dodržiavame pritom vzor.

 

 

Po opletení zopár riadkov môžeme začiatočný uzol uťiahnúť. Vznikne dlhší cíp, ktorý pri opletaní vajíčka potom vsunieme o dierky v škrupine. Vajíčko začíname drôtovat na širšom konci.

 

 

 

3. ŠPIRÁLA

Špirálu vytvoríme natočením drôtu na guľatý predmet (a) (napr. pastelka alebo ihlica na pletenie).

 

 

 

Navinutú špirálnu stiahneme z pastelky, prstami stlačíme na plocho a jemne upravíme povytianutím do dĺžky (b).

 

 

ZÁKLAD máme hotový a môžeme vytvárať rôzne ornamenty. Môžeme napr. každú druhú slučku otočit dolu.

 

 

 

 

 

 

4. NADPÁJANIE DRôTIKOV – rôzne spôsoby:

Aby sa nám dobre pracovalo, používame pri opletaní drôtik dlhý max do dĺžky natiahnutej ruky. Keď je drôtik už krátky, nadpojíme ho niektorým z týchto, alebo iných spôsobov.

 

 

 

 

 

 


 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie