Zlupovacie farby na sklo - Window Art na maľbu na sklo, plasty alebo keramiku

WindowArt - zlupovacie farby

 

Kúzlo maľovania zlupovacími farbami spočíva v jednoduchosti, širokej škále uplatnenia a hlavne v možnosti kedykoľvek vymeniť motív za nový. Farby je dostať v mnohých obchodoch a obchodných domoch v rôznom balení pod názvom WindowArt.

zlupovacie farby na okno, farby na okno

Farby sú tekuté, pri práci majú mliečny efekt, po zaschnutí krásne priesvitný.

Vzhľadom na tekutosť farieb je dobré používať kontúru, ktorá je na rovnakej báze ako farby, ale je hustejšia a vďaka tomu sa s ňou dajú kresliť linky, ktoré po zaschnutí zadržia farbu.

Obrázky namaľované klasickými zlupovacími farbami (Window Art) možno bez lepidla pripevniť na akýkoľvek hladký povrch (sú tzv. adhézne) ako napríklad sklo, plasty, keramiku, porcelán, zrkadlo atď.

Nakreslený alebo vytlačený motív zasuňte do prospektovej fólie alebo ak máte väčší formát predlohy a nechcete ho zastrihávať, tak ho môžete položiť iba pod fóliu.
Najskôr pomocou kontúrovaciej farby obtiahnite obrysy. Ak chcete mať kontúry veľmi tenké, nasaďte na fľašu kovovú špičku (je to špeciálny nadstavec, ktorý je nutné kúpiť samostatne, ale pre jemnú prácu sa určite oplatí).
Nanášanie kontúry si vyžaduje čiastočne cvik, verte, že s každým ďalším obrázkom vám to pôjde lepšie a lepšie. Pravidelnosť kontúry vyžaduje jednak istú a pevnú ruku, pre rovnomerné vytláčanie a tiež stále rovnakú rýchlosť nanášania.
Nádobku s kontúrovaciou farbou držte mierne šikmo tesne nad fóliou a miernym tlakom vytláčajte farbu. Ťah ruky by mal byť rovnomerný, pretože len tak sa vám podarí rovná hladká linka, keď  zrýchlite, linky sa stenšujú a keď spomalíte, bude silná.
 

Dbajte na to, aby všetky kontúry boli uzavreté. Farby sú tekuté a mohli by prípadnou medzierkou pretiecť tam, kde ju nepotrebujete. Doba schnutia kontúr je u jednotlivých výrobcov rôzna, túto informáciu nájdete na obale farieb. Spravidla sa pohybuje medzi 2 - 4 hodinami.

Nanášanie farby
Po zaschnutí kontúr nanášajte farby medzi kontúry v dostatočnom množstve tak, aby sa dostali až ku kontúre. Pokiaľ by zostala medzi vnútornou plochou a kontúrou medzera, mohol by sa vám obrázok pri odliepaní poškodiť. Pri nanášaní farby si môžete pomôcť aj špáradlom, ktorým farbu natlačte až na kontúru.

Obrázky na nápojových kanviciach na fotke boli maľované asi pred piatimi rokmi - po dvoch rokoch  obrázky boli stále rovnako pekné - a to sa kanvice denne používajú a umývajú.
Kvalitné farby takmer netvoria vzduchové bublinky, ale ak sa vám tam predsa len nejaká objaví, prepichnite ju ihlou alebo špendlíkom. Na každú ďalšiu bublinku je nuté utrieť špičku ihly do papierového obrúska, pretože ak by na nej zostala farba, tak sa vám ďalšie bublinky nepodarí prepichnúť.

TIP: Ak chcete umožniť prácu s farbami deťom, doporučujem im predmaľovať kontúru - výplň farbou je potom pre nich zábava a hra.

Farby je možné priamo na fóliu prelínať a to mnohými spôsobmi. Môžeme do seba nechať zapúšťať farby nanesenej vedľa seba, potom bude farebný prechod veľmi jemný. Ďalej môžete prelínať farby pomocou špáradlá. Tiež je možné do vlhkej farby zapúšťať drobné korálky, flitre alebo mozaikové kamienky.

Farby schnú najmenej 24 hodín, ale aj viac, záleží v akej vrstve ich nanesiete. Po dokonalom zaschnutí obrázok opatrne odlúpnite a premiestnite na vybraný povrch. Prilepíte ho jednoduchým priložením a pritlačením.

farby na sklo, maľba na sklo, zlupovacie farby na sklo

Tip:
Nepodarené konturové farby môžeme odstrániť ihneď pomocou papierového obrúska alebo vatovej tyčinky.

Drobné detaily ako sú napríklad riasy, môžete namaľovať kontúrou až na finálny obrázok, uľahčí vám to následné nanášanie farby, len je potrebné si uvedomiť, že ak takto dotvorený obrázok použijete na sklo, môže sa stať, že z druhej strany nebudú tieto detaily dobre viditeľné.

Niekoľko dobrých rád pre prácu so zlupovacími farbičkami:

1. Dajte pozor na to, aby prospektové fólie, na ktoré maľujete, neobsahovali PVC, pretože by sa vám potom nepodarilo obrázky olúpať.

2. Na miešanie farieb použite vždy farby jedného výrobcu, mohlo by sa stať, že farby od dvoch rôznych firiem by sa dobre nespojili. Ale ak vyfarbujete len políčka, nie je problém použiť aj farby od viacerých výrobcov.

3. Pretože farby pri nanášaní vyzerajú inak ako po zaschnutí, keď krásne zpriesvitnia, urobte si na jednu fóliu malý vzorkovník vašich farieb.


4. Ak sa vám zdá farba dosť hustá, môžete ju skúsiť riediť priehľadnou farbou.

5. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku sa určite oplatí nakúpiť značkové farby, pri ktorých máte istotu, že sú po zaschnutí krásne pružné a aj po dlhšej dobe zostanú pružné a pri manipulácii sa obrázok nepoškodí.

6. Obrázky vytvorené zlupovacími farbami sú citlivé na striedanie teplôt. Keď je zima, tak sa lámu a pri veľkom teple sa rozťahujú. Počkajte radšej s odliepaním na bežnú vonkajšiu teplotu okolo 15-20 stupňov.

7. Ak však potrebujete v januári zložiť vianočnú výzdobu a nechce sa vám čakať do jari, použite fén a jemne obrázok nahrejte. V lete naplánujte výmenu obrázka na skorú rannú hodinu, keď sklo býva ešte chladné.

8. Ak je obrázok vysušený slnkom či teplom ústredného kúrenia a pri zložení sa láme, nastriekajte na neho pomocou rozprašovača na kvety teplú vodu a nechajte pôsobiť cca pol hodiny a až potom ho zložte.

9. Ak nejde zložiť obrázok z fólie a ste si istí, že ste použili správny prospektový obal, je možné, že ešte nie je dostatočne zaschnutý. Ak ani po ďalšej dobe nejde sňať, je vrstva farby najskôr veľmi tenká alebo je v miestnosti veľké teplo. Skúste na chvíľu umiestniť obrázok do chladničky (pozor nie do mrazničky!) A potom odliepanie opakujte. Tento postup tiež odporúčam pri snímaní veľkých namaľovaných plôch.

10. Okno alebo povrch na ktorý budete obrázky "lepiť" by mal byť dokonale čistý a hlavne zbavený zvyškov okenných čistidiel, pretože tenzidy týchto prostriedkov môžu poškodiť farby.
Odporúčam preto okno vždy pretrieť handričkou namočenou v octovej vode.

PS. Ak sa rozhodnete namaľovať si draka podľa obrázka, maľujte osobitne hlavu a zvlášť každú mašľu a na okno potom nalepte tak, že uprostred ťaháte skutočný povrázok.

(pomohla som si aj so skusenosťou z www.brydova.cz)

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie