Otázky a tipy na prácu s Fimom a Cernitom

(Poznámka - Namiesto polymérová hmota budeme používať "Fimo")

(Poznámka - Namiesto polymérová hmota budeme používať "Fimo")

Dajú sa rôzne polymérové hmoty miešať (FimoCernit, Kato, Premo...)?

Áno dajú a ich miešaním môžu vzniknúť nové zaujimavé farebné kombinácie.

Fimo je tvrdé, čo s ním?

Pred začatím práce s Fimom ho treba poriadne v rukách premiesiť, aby nevznikali prípadné hrudky a aby dostatočne zmäklo. 

Fimo je príliš mäkké čo s tým?

Ak máte Fimo príliš mäkké všeobecne sa odporúča vložiť ho na niekoľko minút do chladničky, aby stvrdlo. Taktiež pomôže ak ho necháte na chvíľu von z obalu, aby na vzduchu trochu uschlo. Ak vám ani jedno nepomohlo, je ešte jedna možnosť - stáva sa, že pri práci s fimom máme spotené ruky a fimo do seba tento pot vpíja a mäkne, preto ďalšou možnosťou je poodtláčať ho do kancelárskeho papiera, aby sa trochu mastnota odstránila.

Fimo sa mi zdeformovalo a zmenilo farbu, čo som spravil zle?

Pravdepodobne sa pieklo príliš dlho, alebo na vyššej teplote. Fimo je citlivé na teplotu, preto treba dodržiavať odporúčania výrobcu a pre istotu si nastaviť stopky :)

Možem piecť Fimo v plynovej rúre?

Môcť môžte, ale z výsledku budete pravdepodobne sklamaný. Na plynovej rúre sa nedá teplota nastaviť tak, aby bolo zaručené, že v samotnej rúre aj taká bude. A keďže Fimo je náchylné na teplotu je veľmi pravdepodobné, že sa spečie. 

Môžem Fimo piecť v mikrovlnnej rúre?

To radšej ani neskúšajte, Fimo sčerná a smrdí.

Dá sa Fimo uvariť vo vode?

Veruže dá, avšak výrobcom to odporúčané nie je, takže je to skôr na vlastné riziko :). Dáte si uvariť vodu a výtvory do nej hodíte a varíte zhruba 30-40 minút pri 100 °C. Keďže pri vretí to môže s vašimi výrobkami hádzať odporúčame tento spôsob používať len pri jednoduchých fimo výtvoroch ako korálkach a podobne. Figúrkam by pri takomto tanci v hrnci mohli poodpadávať končatiny. 

Môžem na Fimo maľovať?

Samozrejme a to nielen na svetlé farby. Odporúčame maľovať akrylovými farbami, ktoré lepšie držia. Výrobok môžete namaľovať pred alebo po upečení, avšak POZOR! Po nie veľmi dlhom čase začne byť farba lepkavá, takže pri tejto technike je nevyhnutné zaobstaranie si laku na fimo. Lak na akrylovú farbu alebo iné laky neodporúčame, po čase sa môžu leptať aj tie.

Ako sa na Fimo nanášajú farebné prášky a púdre?

Rôzne farebné prášky a púdre je možné nanášať štetcom alebo aj prstami. Ak chcete aby na výrobku bolo dobre vidno reliéf odporúčame nanášať prstom, na štetci sa môžu zachytiť kúsky púdra a pri nanášaní sa dostať aj do spodnej časti reliéfu. Prášky a púdre sa musia na Fimo nanášať ešte pred pečením!

Vraj sa dájú na Fimo nanášať aj očné tiene, je to pravda?

Áno je, očné tiene sú podobné práškom a púdrom určeným na Fimo, avšak môžu byť menej výrazné. Očné tiene, púdre a prášky sa dokonca dajú vmiesiť do svetlej Fimo hmoty (najlepšie bielej) a zafarbiť ju. 

Kedy mám Fimo lakovať?

Lakujte ho vždy po upečení špeciálnym lakom na Fimo.

Môžem namiesto laku použiť krištáľovú živicu?

Áno po upečení môžete naniesť na Fimo vrstvu krištáľovej živice, len bude oveľa dlhšie schnúť ako lak.

Môžem výrobok z Fima umývať v umývačke riadu?

Áno je to možné, len výrobok treba predtým nalakovať. 

Môžem výrobok z Fima prať v práčke?

Dokonca i pranie by mal fimo výrobok zvládnuť, avšak treba ho zabezpečiť tak (zabaliť do látky, obrátiť vec na ktorej je výrobok naruby), aby ho jazda v práčke neobúchala.

Fimo som zabudol zabaliť do sáčku, bude sa s ním dať ešte pracovať?

Samozrejme áno, Fimo na vzduchu nikdy úplne nestvrdne, no ak by sa na vzduchu nechávalo príliš často, môže sa časom droliť.

Ako môžem Fimo hmotu prilepiť ku komponentu alebo k iným veciam?

Na prilepenie Fima sa používa tekutý polymér, ktorý sa pred pečením nanesie na komponent a spojí s Fimo výrobkom, následne sa dá zapiecť. Ak už je ale výrobok zapečený a chcete ho k niečo prilepiť, sekundové lepidlo nesklame. 

Prečo sa mi Fimo drobí?

Môžu byť dva dôvody - buď ste nechali Fimo príliš dlho na vzduchu a vyschlo alebo pred prácou s ním nebolo dostatočne mäkké a "premiesené".

Pri práci s Fimom sa mi farbia ruky, prečo?

Hlavne sýte odtiene polymérových hmôt (červená, čierna...) môžu mať tendenciu zanechávať pigment na rukách. Pomocou môže byť vloženie Fima na pár minút do chladničky alebo používanie chirurgických rukavíc.

Ako mám pracovať s Fimo bielou farbou tak, aby sa mi nezašpinila?

Pri práci s bielou Fimo hmotou si treba dávať pozor a nepracovať súčasne s iným farebnými odtieňmi, pretože na prstoch alebo na podložke na ktorej pracujeme, môže zostávať zvyšok farby a biela ju všetku príjme. Samozrejme, že biela farba "rada čistí" naše ruky i keď pracujeme len s ňou a zostáva na nej prach a drobné smietky. Odporúčame, či už pri práci s viacerými odtieňmi alebo len bielou, umyť si ruky a utrieť do vreckovky, sú na to dobré taktiež vlhčené utierky. Inou možnosťou je pracovať v chirurgických rukaviciach. Dobrá správa je, že po zapečení smietky na Fimo hmote príliš nevidno.

Na čom môžem Fimo v rúre piecť?

Fimo sa môže piecť na plechu ale stačí aj alobal, ktorí sa položí na mriežku. Dokonca je to možné aj na väčšej vrstve papierov. Na papieri na pečenie sa tenšie výrobku môžu zvlniť.

Fimo som z rúry vytiahol mäkké a môžem ho ohýbať, spravil som niečo zle?

Hneď po vytiahnutí je Fimo mäkké a ohybné, ale len dovtedy, dokým nevychladne a nestvrdne.

Mal som Fimo odložené v plastovom obale a rozleptalo mi ho, stalo sa to aj niekomu inému?

Fimo bohužiaľ reaguje s väčšinou plastov a po určitom čase ich leptá, preto sa plastom radšej pri práci s ním vyhýbajte. Fimo môžete mať uchované v plastovom obale, len na spodok treba servítku alebo papier. 

Leptá Fimo plast aj po upeční? Nemôžem používať žiadne plastové korálky na dotvorenie Fima?

Nie, zapečené Fimo už plasty neleptá a pokojne ho možete kombinovať s plastovými korálkami.

Ofimoval som korálku ale tá sa mi pri pečení roztavila, prečo?

S veľkou pravdepodobnosťou to bola plastová korálka, samozrejme, že je možné ofimovať korálky, kamienky a podobne, ale musia byť zo skla, porcelánu, dreva, kovu a pod. Vždy sa pred tým ujistite, že komponet do ktorého pred pečním zapracúvate Fimo nie je z plastu.

Ako predísť odtlačkom prstov na Fime?

Pri práci s Fimom používajte chirurgické rukavice ak chcete zabrániť odtláčaniu prstov na Fime. Ak je pre vás práca s nimi veľmi nepohodlná, môžete skúsiť odstrihnúť konce prstov z rukavíc tie si na prsty nasadiť a pracovať len s nimi.

Chcem spraviť do Fimo výtvoru (náhrdelníka, náušníc, korálky) dierku, kedy a čím?

Dierku môžete spraviť pred pečením jednoducho ihlou, špáratkom alebo po pečení vŕtačkou. Pri vŕtačke však treba byť opatrný, aby sa výrobok náhodou nepoškodil, preto ak je možnosť spravte dierku ešte pred pečením. Ak sa bojíte, že počas pečenia sa vám dierka na koráliku poškodí, možete ju dať piecť so špeciálnou ihlou alebo na tento účel použiť ihlu určenú na ražniči :).

 

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie